Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

EDW

Kostrzyn

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ocieplenie domu − na co zwrócić uwagę?

Autor: EDW, publikacja: 2019-10-03

Prace związane z ociepleniem budynku wydają się dość proste, jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby ocieplenie spełniało swoją funkcję i nie wymagało prac poprawkowych przez długie lata. W poniższym artykule przybliżymy najważniejsze aspekty z tym związane.

Zdjęcie nr 1

Posłużymy się tutaj strukturą znaną Państwu z książek kucharskich, najpierw powiemy, jak dobrać najlepsze składniki: styropian, siatkę, kleje, tynki, a następnie powiemy, jak wykonać prace krok po kroku.

Zatem do przepisu potrzebujemy: styropian

Objętościowo i cenowo największa rzecz, jaką musimy kupić. Jest rdzeniem naszego ocieplenia, jego wybór trzeba przemyśleć, aby ocieplenie spełniało swoje walory izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Na rynku jest dostępna szeroka gama styropianów, o dużej rozpiętości cenowej, a co za tym idzie o różnej jakości. Najważniejszą rzeczą, na jaką powinno zwrócić się uwagę jest lambda, czyli współczynnik przenikalności ciepła (im mniejsza lambda, tym lepiej). Oznaczenie lambdy mówi nam o ilości ciepła przepuszczanej przez styropian. Warto również przeczytać kartę techniczną styropianu i zweryfikować informację o wytrzymałości na zrywanie i rozciąganie.

Wybierając styropian fasadowy, mamy do czynienia z lambdą od 044 do 031. Najpopularniejszym styropianem jest EPS 040 biały, który jest złotym środkiem między jakością a ceną.

Możemy też wybrać styropian grafitowy o przenikalności cieplnej 032 lub 031, który należy do droższych rozwiązań, jednak jest nieoceniony, jeśli chodzi o wspomnianą przenikalność, która w jego przypadku jest bardzo niska.

Zdjęcie nr 2

Kolejną istotną rzeczą jest grubość zastosowanego styropianu, obecne normy zakładają stosowanie styropianu o grubości płyt od 15 cm do 20 cm, w zależności od projektu.

Grunty i kleje

Będziemy potrzebować kilka rodzajów gruntów. Pierwszy do zagruntowania starej elewacji przed przyklejaniem styropianu, drugi do zagruntowania kleju z siatką przed tynkowaniem.

Potrzebne będą również kleje: do przyklejania styropianu oraz do siatki na styropianie. Do przyklejenia styropianu możemy użyć kleju niskoprężnego lub tradycyjnego (z worka). Istnieje również kilka rodzajów klejów do zatapiania siatki, najwytrzymalszym rozwiązaniem jest w chwili obecnej klej biały.

Parapety zewnętrzne

Ich szerokość jest zależna od dobranej grubości styropianu. Polecamy zmierzyć długość każdego z nich, głębokość zaś obliczymy, doliczając grubość styropianu oraz klejów. Dostępne są parapety stalowe, aluminiowe oraz kamienne w różnych kolorach. Rozpiętość cenowa wygląda następująco (rosnąco): stal, aluminium, kamień.

Pamiętajmy o wcześniejszym zamówieniu parapetów. Często się zdarza, że klienci zapominają o tak ważnym aspekcie. Opóźniając tym samym zakończenie prac. Parapety powinny być zamontowane zaraz po montażu płyt styropianowych.

Siatka i narożniki

Dla zabezpieczenia elewacji przed pękaniem na skutek pracy budynku, będziemy musieli zastosować siatkę, a w rogach narożnikami PCV lub aluminiowymi z siatką. Najlepiej wybrać siatkę o gramaturze około 165 g. Kolor siatki nie ma znaczenia, ponieważ i tak zostanie zatopiona w kleju.

Tynki

Odpowiednio ocieploną i uzbrojoną elewację warto pokryć tynkiem. Zastanówmy się nad jakością wybieranego produktu. W ofercie znajdą Państwo tynki akrylowe, silikonowe oraz silikonowo-silikatowe. Jeśli stawiamy na elewację trwałą przez lata, warto wybrać trwały tynk silikonowy nakładany ręcznie.

Istnieje również tynk mozaikowy, który jest bardzo praktyczny w utrzymaniu czystości. Stosuje się go w dolnych partiach muru, przylegających do ziemi.

Zdjęcie nr 3

Podsumowując, do naszego przepisu na dobrze ocieploną elewację potrzebujemy (ilość przy założeniu, że nasza elewacja ma 100 m2):

  • styropian EPS 40 biały grub. 20 cm, ilość 20 m3,
  • grunt uniwersalny - 3 opakowania,
  • klej do styropianu – 25 kg, 20 szt.,
  • kołki PCV - 400 szt.,
  • pianka poliuretanowa - 6 szt.,
  • siatka - 165 g, 110 mb,
  • klej do siatki - 18 szt.,
  • zaślepki do styropianu - 400 szt.,
  • narożniki PCV z siatką - 25 szt.,
  • otwornica do styropianu - 1 szt.,
  • taśma tynkarska - 3 szt.,
  • folia ochronna - 3 szt.,
  • zestaw parapetów zewnętrznych - 1 szt.,
  • grunt pod tynk - 1,5 szt.,
  • tynk biały silikonowy - 25 kg, 12 szt.,
  • tynk mozaikowy - 25 kg, 2,5 szt.

Prace

Fasada budynku powinna być przygotowana do prac związanych z ociepleniem. Nierówności muru i ubytki powinny być wyrównane, aby zabezpieczyć elewację przed tworzeniem się mostków termicznych. Pamiętajmy o odpowiednim rozprowadzeniu kabli i przewodów telewizyjnych (można pomyśleć, jaką drogą poprowadzić owe przewody). Nie pomińmy barierek balkonowych, być może też będą wymagać odnowy. Warto zwrócić również uwagę na prace zabezpieczające stolarkę. Otwory drzwiowe i okienne powinny być oklejone folią.

Teraz czas na zagruntowanie fasady budynku gruntem uniwersalnym, dzień przed przystąpieniem do przyklejania prawidłowej warstwy ocieplenia. Warto odczekać dobę, aby grunt wysechł, wtedy można przystąpić do kolejnej fazy, czyli przyklejania styropianu do elewacji. Styropian montujemy na klej, jednocześnie wypełniając szczeliny między płytami pianką poliuretanową. Dodatkowo przymocowujemy kołkami do ściany oraz szlifujemy do uzyskania jednolitej tafli.

Kolejnym istotnym krokiem na naszej drodze jest zbrojenie elewacji, które tworzymy za pomocą siatki przyklejanej na klej oraz narożników. Warstwa zbrojona musi być zagruntowana wcześniej przygotowanym gruntem pod kolor tynku. Następnie na odpowiednio zagruntowane podłoże nakładamy tynk o gramaturze 1,5 lub 2,0 (wymiar ten oznacza grubość ziarna). Tynkiem 1,5 można pokryć około 9-10 m2, (dwójka wystarczy na około 6-7 m2 muru). Tynk można wybrać w kolorze białym lub barwiony w masie u dystrybutora.

Zdjęcie nr 4

Teraz możemy cieszyć się elewacją, która będzie spełniać swoje walory zarówno izolacyjne, jak i estetyczne.


Opracował:
Łukasz Knociński
EDW

Wykonanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 63 146 Specjalistów od Wykonania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wykonaniu elewacji